Voters in Pine Bluff this November will go to the polls to decide four alderman races as the result of independent candidate filings, which wrapped up at noon Friday.

Voters in Pine Bluff this November will go to the polls to decide four alderman races as the result of independent candidate filings, which wrapped up at noon Friday.


In Ward 1, incumbent Thelma Walker, who defeated a challenger in the May Democratic primary, will take on the Rev. Jesse Turner, who filed as an independent July 25.


In Ward 2, incumbent Wayne Easterly filed as an independent Wednesday and will face Democrat Glen Brown Jr., who had no opposition during the primary.


Incumbent 3rd Ward Alderman Bill Brumett, who defeated two challengers in the May Democratic primary, will be challenged by Reginald Johnson, who filed as an independent just before the Friday noon deadline.


In Ward 4, incumbent Steven Mays, who defeated an opponent in the May Democratic primary, will be challenged by Lewis T. White, who filed as an independent Thursday.


The positions of Pine Bluff mayor, city clerk and city treasurer were not up for election.


In addition to the contests in Pine Bluff, three mayor’s positions are being contested in Jefferson County this year, as residents of Altheimer, Redfield and Humphrey will chose between candidates.


In Altheimer, there is a three-way contest between Zola Hudson, Donald Bruce Robinson and Samuel L. Kelley; Humphrey residents will decide between Rodney Henderson and Ronnie Carr; and in Redfield, James (Smitty) Smith and Herman Carter are both seeking the job.


Others who filed for office before the deadline and the office they’re seeking are as follows:


City of White Hall


Mayor - Noel Foster


City Clerk/Treasurer - Ellen Kay Welch


City Attorney - Tom Owens


Aldermen


Ward 1, Position 1 - Andrew Lunsord


Ward 1, Position 2 - Ken Smith


Ward 2, Position 1 - Scott Ray


Ward 2, Position 2 - Franklin (Beaver) Johnson


Ward 3, Position 1 - David Beck


Ward 3, Position 2 - Joel Foster


Altheimer


Alderman


District 1, Position 1 - Blanchie Laws


District 1, Position 2 - Linda Gipson and Jessie Culclager


District 2, Position 1 - Shenola Allison, Travis D. White Sr. and Kim Love


District 2, Position 2 - Lester Hudson


Wabbaseka


Mayor - Myra T. Edwards


Aldermen


Position 1 - Robert L. White


Position 2 - GEary Don Robnson and Cleollia Robinson


Position 4 - Robert Sloan


Position 5 - Commeka Goodloe


Humphrey


Aldermen


District 1, Position 1 - Albert Esquibel and Donald Combs


District 1, Position 2 - Michael (Porky) Hodges


District 2, Position 1 - Cleveland Hatch


District 2, Position 2 - Eddie W. White


District 3, Position 1 - James (Jimmy) D. Carr Jr.


District 3, Position 2 - Chad Burgess


Redfield


Aldermen


District 1, Position 1 - Glen Flemmons


District 2, Position 1 - Sandra Garrett


District 2, Position 2 - Larry O’Briant


District 3, Position 1 -Diane Smith and Allison Oates Beasley


District 3, Position 2 - Darrell Hedden and Adell Newton


Sherill


Mayor - Jody Campbell


Recorder-Treasurer - Mauricene Blackwell


Aldermen


Position 1 - Lucille Hawkins and Archie Blackwell


Position 3 - Anita V. Mitchell


Position 4 - Joy Binns


Position 5 -Christine Blair