ASU names its fall graduates

Graduation (Hoang 'Leon' Nguyen/The Republican via AP)
Graduation (Hoang 'Leon' Nguyen/The Republican via AP)

Arkansas State University at Jonesboro announced the students who graduated at the fall 2023 commencement, including southeast Arkansas residents.

Undergraduates with a 4.0 grade-point average are designated as graduating summa cum laude. Those with a GPA of 3.8-3.99 graduated magna cum laude and those with a GPA of 3.6-3.79 graduated cum laude, according to a news release.

Graduates include:

Pine Bluff: Nicole D. Bates, Doctor of Nursing Practice, Nursing Practice.

Pine Bluff: Jennifer L. Miller, Specialist in Education, Educational Leadership.

Pine Bluff: Frances Rodgers, Master of Science, Early Childhood Services.

Pine Bluff: Sha'Nee Chanell Hulsey, Master of Science in Education, Educational Leadership.

Pine Bluff: Jarhea L. May, Master of Science in Education, Educational Leadership.

Pine Bluff: Elkanah J. Bearden, Bachelor of Science, Strategic Communications, cum laude.

Pine Bluff: Nicholas Tyler Brock, Bachelor of Science, Biological Sciences.

Pine Bluff: Erin M. Jones, Bachelor of Science in Nursing, Nursing.

Pine Bluff: Sara N. Pemberton, Specialist in Education, Educational Leadership.

Redfield: Hanna Claire Stone, Master of Communication Disorders, Communication Disorders.

Redfield: Spencer A. Funderburg, Bachelor of Science, Management.

White Hall: Leah Diann Campbell, Specialist in Education, Educational Leadership.

White Hall: Antoine Lavelle Luster II, Specialist in Education, Educational Leadership.

White Hall: James Luke Reed, Bachelor of General Studies, General Studies.

White Hall: April Elaine Sumey, Bachelor of Science in Nursing, Nursing.

White Hall: Autumn Grace Davis, Bachelor Science in Education, Mid-Level Education, cum laude.

Almyra: Hope Hayes Chastain, Bachelor of General Studies, General Studies.

Almyra: Hope Hayes Chastain, Associate of General Studies, General Studies.

Almyra: Sammi Bradley, Associate of Science, A.S. En Route.

Crocketts Bluff: Libby G. Cox, Bachelor of General Studies, General Studies.

DeWitt: Olivia Grace Deviney, Bachelor of Science, Psychology, cum laude.

DeWitt: Kyla McCall Patterson, Bachelor of Science in Radiologic Science, Radiologic Sciences.

DeWitt: Tyler W. Childers, Associate of Science, A.S. En Route.

Stuttgart: Rachel M. Ward, Specialist in Education, Reading.

Stuttgart: John Austin Hoskyn, Bachelor of Science in Agriculture, Agricultural Business.

Stuttgart: Tori J. Tefteller, Associate of Science, A.S. En Route.

Tichnor: Makayla Blair Whiting, Master of Communication Disorders, Communication Disorders.

Hermitage: Leigh Ann Brandon, Specialist in Education, Educational Leadership.

Rison: Patrece Rauls, Associate of Science, A.S. En Route.

Rison: Sarah-Catherine Reed, Associate of Science, A.S. En Route.

Fordyce: Damon Michael Rice, Bachelor of Science, Creative Media Production, cum laude.

Sparkman: Christopher Lamont Ollison, Bachelor of General Studies, General Studies.

Dumas: Macy Marie Hill, Bachelor of General Studies, General Studies.

McGehee: Mary Elizabeth Jenkins, Master of Science in Education, Curriculum and Instruction.

McGehee: Carson Matheny, Associate of Science, A.S. En Route.

Monticello: Britnee Deona Wright, Specialist in Education, Educational Leadership.

Monticello: April Danielle Vincent, Master of Business Administration, Business Administration.

Monticello: Dana Burgess Ray, Bachelor of General Studies, General Studies.

Monticello: John Patrick Saffold, Bachelor of Science, Management.

Grapevine: Madison E. Taylor, Associate of Science, A.S. En Route.

Poyen: John Vicknair Barrett, Certificate Program, Building-Level Administration.

Poyen: Gracen N. Murphy, Associate of Science, A.S. En Route.

Prattsville: Jameson J. Archer, Associate of Science, A.S. En Route.

Prattsville: Annie R. Hicks, Associate of Science, A.S. En Route.

Redfield: Kristen Michelle Jasso, Specialist in Education, Reading.

Redfield: Kristen Michelle Jasso, Certificate Program, Dyslexia.

Sheridan: Sarah Grace Michael, Master of Science in Education, Educational Leadership.

Star City: Jaycee Dawn Merritt, Master of Communication Disorders, Communication Disorders.

Star City: Abbye Sullivan, Bachelor of Arts, Psychology.

Star City: Josie Claire Floyd, Associate of Science, A.S. En Route.

ASU fall commencement was held Dec. 16.

Upcoming Events