LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe on Monday announced 14 appointments to state boards and commissions.

LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe on Monday announced 14 appointments to state boards and commissions.


Appointed are:


—Marty Reep, Warren, reappointed to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2018.


—Larry "Joe" Burns, Rector, as the Clay County constable for East Oak Bluff and Blue Cane Township. Appointment expires Dec. 31. Replaces Darrell Spear.


—Tiffani Butler, Little Rock, to the Amusement Ride Safety Advisory Board. Appointment expires March 1, 2018. Replaces Glenn Priebe.


—Nicole Hart, North Little Rock, to the Arkansas Veterans Commission. Appointment expires Oct. 15, 2019. Replaces Bridgette Larkin-Perkins.


—Ricky Harrington, Greenbrier, reappointed to the Criminal Detention Facility Review Committee, 20th Judicial District. Appointment expires Jan. 14, 2018.


—Mike Hathorn, Huntsville, to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2016. Replaces Michael Rebick.


—Jimmy Ibison, Fort Smith, reappointed to the Professional Bail Bondsman Licensing Board. Appointment expires Sept. 30, 2021.


—Todd Patten, Searcy, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires Dec. 1, 2015. Replaces Dr. Richard Schmid.


—David Richardson, Camden, to the Ouachita River Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Replaces Alfred Smith.


—Gene Roebuck, Jonesboro, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Missy Duke.


—Gary Sams, Morrilton, reappointed to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2018.


—Mica Strother, Little Rock, to the Arkansas State Claims Commission. Appointment expires Jan. 15, 2019. Replaces Donald Moran.


—Col. Tom Thomas, Searcy, reappointed to the Arkansas Veterans Commission. Appointment expires Oct. 15, 2019.


—William Watson, Fayetteville, to the Board of Visitors of the Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts. Appointment expires Jan. 14, 2017. Replaces Leigh Merry.