Ballot positions for the Nov. 6 general election were drawn Friday morning at the Jefferson County Election Commission office.

Ballot positions for the Nov. 6 general election were drawn Friday morning at the Jefferson County Election Commission office.

Candidates will appear in the following order:

• U.S. PRESIDENT – Jill Stein, Green Party/Cheri Honkala, vice president; Peta Lindsay, Socialism and Liberation Party/Yari Osorio, VP; Gary Johnson, Libertarian Party/James P. Gray, VP; Barack Obama, Democratic Party/Joseph Biden, VP; Mitt Romney, Republican Party/Paul Ryan, VP.

• U.S. CONGRESS, DISTRICT 1 – Congressman Rick Crawford, Republican; Jacob Holloway, Green; Prosecuting Attorney Scott Ellington, Democrat; Jessica Paxton, Libertarian.

• U.S. CONGRESS, DISTRICT 4 – Senator Gene Jeffress, Democrat; J. Joshua Drake, Green; Tom Cotton, Republican; Bobby Tullis, Libertarian.

• STATE SENATE, DISTRICT 25 – David E. Dinwiddie, Libertarian; State Sen. Stephanie Flowers, Democrat.

• STATE SENATE, DISTRICT 27 – Henry L. Frisby II, Republican; Rep. Bobby J. Pierce, Democrat.

• STATE REP., DISTRICT 10 – Charles Roberts, Republican; Judge Mike Holcomb, Democrat.

• STATE REP., DISTRICT 15 – Ken Bragg, Republican; Charles Tadlock, Democrat.

• JEFFERSON COUNTY JUDGE – Dutch King, Democrat; Justice Ted Harden, Republican.

• JEFFERSON COUNTY SHERIFF – Sheriff Gerald Robinson, Democrat; Roger*** McLemore, independent.

• JEFFERSON COUNTY JUSTICE OF THE PEACE, DISTRICT 8 – Verdell Baker, Democrat; Roy Agee, Republican.

• CONSTABLE, BARRAQUE TOWNSHIP – Oscar Hunsaker Jr., Democrat; James T. Smith, Republican.

• CONSTABLE, JEFFERSON TOWNSHIP - Ronald D. Musgrove, Democrat; Scott A. Dunn, Republican.

• CONSTABLE, PLUM BAYOU TOWNSHIP – Harvey Harrington IV, Republican; Merlin Laws, Democrat.

• PINE BLUFF MAYOR – Debe Hollingsworth, Kent Broughton, Thelma Walker, Tim Whisenhunt, Clarence E. Davis, Mayor Carl A. Redus Jr., John James Jr., Peter F. Daniels Jr., Alderman Steven Mays.

• PINE BLUFF CITY TREASURER – Lloyd L. Franklin Sr., Janice L. Roberts, Greg Gustek.

• PINE BLUFF ALDERMAN, WARD 1 – Lloyd A. Holcomb Jr., Alfred Carroll, Jean Painton, Milton H. Jenkins, Melanie Perkins.

• PINE BLUFF ALDERMAN, WARD 3 – Ronnie Reynolds, Ramone Penister, Glen Brown.

• PINE BLUFF ALDERMAN, WARD 4 – Fred Toney, Bruce Lockett, George Stepps.

• ALTHEIMER RECORDER/TREASURER – Melvie J. Washington Boston, Charles Wesson, Zola Hudson.

• ALTHEIMER ALDERMAN, WARD 1, POSITION 1 – Calvin “Calbo” Robinson, Jesse L. Culclager Sr.

• ALTHEIMER ALDERMAN, WARD 1, POSITION 2 – Cornelius Gaddy Sr., Linda Gipson.

• ALTHEIMER ALDERMAN, WARD 2, POSITION 1 – Samuel L. Kelly, Kim Love.

• ALTHEIMER ALDERMAN, WARD 2, POSITION 2 – Travis D. White Sr., Lester Hudson.

• HUMPHREY ALDERMAN, WARD 1, POSITION 2 – Michael “Porky” Hodges, Sheri Flynn.

• HUMPHREY ALDERMAN, WARD 2, POSITION 2 – Ronnie Carr, Joseph D. McNeil.

• HUMPHREY ALDERMAN, WARD 3, POSITION 2 – Deward Barnes Jr., James D. “Jim” Dabb.

• REDFIELD RECORDER/TREASURER – Beth Dial, Rita K. Jackson.

• REDFIELD ALDERMAN, WARD 1, POSITION 1 – Danny Dial, Glen Flemmons.

• REDFIELD ALDERMAN, WARD 1, POSITION 2 – Charles E. Derby, Carol Eagle.

• REDFIELD ALDERMAN, WARD 2, POSITION 1 – Sandra G. Garrett, Brenda Carmical.

• REDFIELD ALDERMAN, WARD 2, POSITION 2 – Roben Brooks, Larry O’Briant.

• REDFIELD ALDERMAN, WARD 3, POSITION 1 – Deborah Houston, Diann Smith.

• REDFIELD ALDERMAN, WARD 3, POSITION 2 – Darrell Hedden, Adell Newton.

• WABBASEKA ALDERMAN, POSITION 3 – Jeremy Golden, Teresa Sloan.

The election commission will meet at 11 a.m. Monday to discuss polling sites for the general election, correspondence with candidates, election workers’ training, general election ballots, a visit from foreign election officials, and possible updates on the crossover voting issue in the primary runoff elections.

•••

This article has been updated from its original version to correct a name. Click here to view the correction notice.